Ptáte se co je polarizační filtr a jak ho používat?
Na to se tady spolu podíváme.
Polarizační filtr je nejlepší přítel fotografa, který se pohybuje venku a fotí (nejen) krajinky.
Můžeme tady rozebírat technické detaily, toho, jak polarizační filtry fungují. Ale kvůli tomu tady určitě nejste.
My si vysvětlíme, jak z Vašeho polarizačního filtru vytáhnout co nejvíce.
Co pro nás vlastně udělá?
POLARIZAČNÍ FILTR ZVÝRAZNÍ BARVU OBLOHY
Jedno z nejčastějších a největších zklamání při focení krajinek, měst, panorámat nebo i portrétů venku je, že barva oblohy nevynikne ve fotoaparátu tak, jak ji vlastně vidíme pouhým okem.
Že ano?
Ještě větší zklamání nastane, když je obloha úplně přepálená. A i když se podaří nastavit kameru tak, aby obloha byla vykreslená pěkně, často vznikají nepříjemné efekty na zbytku fotky - tedy na tom, co vlastně fotíme - příliš velké ztmavení našeho objektu, fotka může působit ploše nebo i jakoby rozmazaně.
Při použití polarizačního filtru (CPL) na objektivu můžete výrazně vylepšit jak barvu oblohy, tak i ostatních objektů na fotce. Toho dosáhnete otáčením předního členu polarizačního filtru - při určitém úhlu zminimalizuje odražené světlo na obloze a okolních objektech.
Jak vidíte na fotografii nahoře - bílá kupole působí na fotce šedě s oblohou působící trochu moc světle. Po použití polarizačního filtru na objektivu bylo možné kupoli vyfotit tak, jak opravdu vypadala - krásně bílá s vykreslenými detaily. Filtr krásně vybarvil oblohu a vytáhl malé mráčky, které na světlé verzi bez filtru nebylo vůbec vidět.
V další kapitole se dozvíte, jaké další pozitivní vlastnosti polarizační filtr má.
Komentáře (0)
Napište komentář
Hodnocení: Špatné Dobré
Opište kód do políčke níže: